Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
aniol300
 

 

aniol na grobie 300

radośnie o Wszystkich Świętych 

 
Uroczystość Wszystkich Świętych to bardzo radosne święto, gdzie Kościół wspomina wszystkich bez wyjątku świętych, tych znanych i nam nieznanych. Ta uroczystość nie jest "świętem zmarłych", jak często słyszy się w powszechnym języku, ale przypomnieniem, że każdy z nas powołany jest do świętości. 
 
Uroczystość Wszystkich Świętych to hołd składany przez wspólnotę wierzących wszystkim bez wyjątku świętym - zarówno tym, którzy są wyniesieni na ołtarze, jak i tym, którzy pozostają w swej świętości anonimowi. To wejście w radość nieba z tymi wszystkimi, którzy zakończyli już swoje doczesne pielgrzymowanie na ziemi i oddają Bogu cześć i chwałe z aniołami i innymi świętymi.
paradise   Giusto de Menabuoi300

Jednocześnie jest to dzień przypominający o powszechnym powołaniu każdego z nas do świętości. Niezależnie o drogi powołania - świętość może osiągnąć zarówno siostra zakonna, ksiądz, zakonnik, jak małżonek czy dowolna osoba konsekrowana lub świecka. Dar zbawienia otrzymał każdy z nas, gdyż ofiara złożona na krzyżu przez Jezusa Chrystusa odkupiła wszystkich bez wyjątku. Jednak z darem tym jest podobnie jak z każdym innym darem - można go przyjąć w całości albo w części, ale też całkowicie lub częściowo odrzucić.
Spojrzenie od strony teologicznej na dzień 1 listopada czyni z tego święta jeden z najradośniejszych dni w roku liturgicznym. Pokazuje hojność Boga i Jego otwarte wciąż zaproszenie do grona świętych w niebie.
 
Historia uroczystości Wszystkich Świętych sięga kultu męczenników obecnego wśród pierwszych chrześcijan. Dzień śmierci jest jednocześnie dniem narodzin dla nieba. W rocznicę zaśnięcia odprawiane były msze na grobach męczenników i czytane opisy ich męczeńskiej śmierci. Ówczesne wspólnoty bardzo skrupulatnie kultywowały ich pamięć - posiadały na przykład dokładne spisy męczenników z nich się wywodzących. 
 
W V wieku do grona męczenników chrześcijanie zaczęli dodawać także osoby odznaczające się szczególną świętością. Pierwszym znanym dzisiaj świętym-nie-męczennikiem był bp Marcin z Tours (zmarł  w 397 r.). 
 
Święto Wszystkich Świętych zaczęło być czczone jeszcze wcześniej - w IV wieku w Antiochii wspominani byli bezimienni męczennicy (termin przypadał na niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego). Upowszechnienie święta zawdzięczamy papieżowi Bonifacemu IV, który w VII wieku poświęcił rzymski Panteon, czyniąc z niego kościół Bogurodzicy i wszystkich Męczenników. Rocznica poświęcenia, przypadająca 13 maja, była w Rzymie świętem Wszystkich Świętych. Później Rzym przeniósł obchody na 1 listopada, a święto już w następnym stuleciu stało się popularne w całej Europie.
 
 
opracowanie
Jacek Zamarski

Parafia św. Marcina z Tours

Pierwsze wzmianki o kościele zbudowanym w tym miejscu pochodzą z roku 1326. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim, jednak w czasie swojej historii przeszedł wiele zmian. Został przebudowany w XVIII wieku, a na przełomie XIX i XX wieku podczas prac remontowych kościół powiększono o przylegającą do niego wieżę wycinając tylną ścianę.


Nasz kościół parafialny istnieje już ponad 550 lat, jest bowiem datowany według badań między rokiem 1464 a 1466.