Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

szafarze kce 2018 01
 

zyj dla boga 

 

 

szafarze kce 2018 02
 

NOWI NADZWYCZAJNI SZAFARZE 

KoMUNII ŚW. W NASZEJ PARAFII

 

 

bursa 300x300

 

W IV niedzielę Wielkiego Postu, niedzielę „radości” w czasie uroczystej mszy św. o godz. 14.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach celebrowanej przez 26 kapłanów, pracowników kurii, proboszczów i wikariuszy, ks. abp Wiktor Skworc ustanowił nadzwyczajnymi szafarzami komunii św. 215 mężczyzn pochodzących z całej archidiecezji. (mamy ich już w całej diecezji około 1500 – zauważył arcybiskup). Wśród nich są dwaj nasi parafianie: Damian Indeka i Marcin Szulc. 

Przygotowywali się oni do tego uroczystego momentu uczestnicząc przez cztery niedziele wielkiego postu w Studium na które składały się  wykłady przybliżające soborową wizję liturgii, świętowanie niedzieli, Liturgię Godzin, obecność Chrystusa w liturgii, podstawowe zagadnienia z teologii Eucharystii itd

W homilii ks. arcybiskup m.in. powiedział do kandydatów i ich rodzin: „To w waszych małżeństwach i rodzinach Duch Święty – wzbudzał i wzbudza postawy miłości i służby, najpierw względem siebie nawzajem, potem także wobec wspólnoty Kościoła, czego wyrazem jest wasze angażowania się w dzieło ewangelizacji. Dziś to angażowanie się otrzymuje – poprzez gest ustanowienia- nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. – pieczęć i błogosławieństwo Kościoła. Drodzy Bracia! Z radością kładę na każdym z was ten znak - pieczęć Kościoła i dziękuję wam – nie mogę tych słów pominąć, że poszliście za inspiracją Ducha Świętego; za Bożym impulsem i światłem. Bo „różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan…”  Innemu jeszcze dar posługiwania, udzielania i zanoszenia owocu sakramenty miłości – Ciała Pańskiego. Od dziś dzieło - zanoszenia owocu sakramentu miłości – Ciała Pańskiego i Jego udzielania - zostaje powierzone wam tu obecnym w tym katedralnym wieczerniku. Bracia!  Wiecie doskonale, że niosąc Jezusa do wierzących, będzie niejednokrotnie wkraczali w historię czyjejś choroby, cierpienia, starości, samotności, w cień ludzkiej trwogi, beznadziei, smutku i lęku. Jako szafarze ukrytej Obecności, wnoście Ją w te ciemne światy, by zajaśniało w nich światło Chrystusowej miłości, radości i pokoju. Dzielcie się z nimi owocami działania Ducha Świętego w was! Mówcie wszystkim, że Kościół jest komunią, wspólnotą pielgrzymującą do Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym! Jest to wspólnota, gdzie najwyższym prawem jest prawo miłości!”

 


nowi nadzwyczajni szafarze 2018 450

Po homilii miał miejsce obrzęd ustanowienia słowami:  „Najłaskawszy Boże, Tyś przez Jednorodzonego Syna swego powierzył Twemu Kościołowi chleb życia; pobłogosław + tych naszych braci, wybranych do posługi nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. Spraw, aby troszczyli się o święte ołtarze i swoim braciom i siostrom godnie rozdzielali Chleb życia wiecznego, niech także stale wzrastają w wierze i miłości ku zbudowaniu Twego Kościoła. Przez Chrystusa, Pana naszego”. Ks. arcybiskup podziękował rodzinom szafarzy: „Dziękuję za wielkoduszne darowanie czasu należnego rodzinie, na rzecz budowania wielkiej rodziny, wspólnoty Kościoła. I za wspieranie waszych mężów w tej nowej, odpowiedzialnej i nieraz może niełatwej posłudze. (…).  Równocześnie proszę, abyście – w rodzinach tworzyli klimat sprzyjający powołaniom do posługi szafarzy Eucharystii; do kapłaństwa; by słyszalny, chroniony i skuteczny mógł być głos nieustannie powołującego Pana: Pójdź za Mną!”  

Na koniec było wspólne zdjęcie Arcypasterza z wszystkimi nowo ustanowionymi. Również nam udało się zrobić z Nim zdjęcie. Damian Indeka i Marcin Szulc dołączają do posługujących już od wielu lat w naszej parafii. Są to: Bronisław Droździk, Zdzisław Grygier, Jacek Fiedeń, Jacek Świergolik i Dariusz Droździk. Pomagają kapłanom rozdawać komunię w czasie mszy w kościele a przede wszystkim w niedzielę zanoszą Pana Jezusa naszym parafianom chorym i podeszłym w latach. Ta posługę zajmuje im czasem około dwóch godzin. Ufam,  iż teraz ten czas się jeszcze bardziej rozłoży. Zbliża się czas największych świąt zmartwychwstania. Zachęcajmy naszych chorych do korzystania z posługi szafarzy. Można ich zgłaszać w zakrystii, bezpośrednio w/w lub na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Dziękujemy Wam i życzymy, aby wasza posługa była źródłem uświęcenia waszych rodzin.  

 Ks. Sylwester Suchoń - proboszcz

Parafia św. Marcina z Tours

Pierwsze wzmianki o kościele zbudowanym w tym miejscu pochodzą z roku 1326. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim, jednak w czasie swojej historii przeszedł wiele zmian. Został przebudowany w XVIII wieku, a na przełomie XIX i XX wieku podczas prac remontowych kościół powiększono o przylegającą do niego wieżę wycinając tylną ścianę.


Nasz kościół parafialny istnieje już ponad 550 lat, jest bowiem datowany według badań między rokiem 1464 a 1466.