Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia, informacje i zaproszenia 29.12.2019

Komentarz:  Dziś obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Zawierzamy Jej wszystkie nasze rodziny, również wszystkich samotnych, chorych, młodzież i dzieci, zwłaszcza te z domów dziecka, aby znalazły prawdziwy dom.

We wtorek, 31 grudnia, we wspomnienie św. Sylwestra zapraszam na godz. 16.00 na mszę św. w intencji wszystkich parafian. Wysłuchamy podsumowania duszpasterskiego i materialnego. A na koniec w nabożeństwie eucharystycznym przeprosimy Pana za wszystkie zaniedbania mijającego roku i podziękujemy Bogu za opiekę i błogosławieństwo.

W Nowy Rok 2020 wchodzimy 1 stycznia uroczystością NMP Bożej Rodzicielki. Msze św. wg porządku niedzielnego tzn. o 7.30, 9.30,11.00 i 15.30. Nie ma mszy o północy. Wspólnota Galilea, która ją zamówiła tym razem zrezygnowała z zabawy w naszym domu katechetycznym.

W pierwszy czwartek miesiąca w czasie mszy św. o g. 8.00 modlimy się za kapłanów oraz o nowe powołania do służby w Kościele. Zapraszam wszystkich, którym leży na sercu ta intencja, a przede wszystkim ministrantów i służbę ołtarza.

W pierwszy piątek o godz. 8.00 msza św. za czcicieli NSPJ oraz nabożeństwo przebłagalno – dziękczynne.

W pierwszą sobotę o godz. 8.00 msza św. za czcicieli NMP oraz na przebłaganie Jej Niepokalanego Serca. Wcześniej o 7.30 zaśpiewamy „Godzinki”.

W sobotę o godz. 16.00 msza za roczne dzieci.

 

Można nabyć „Mały Gość”, „O. Anioł Stróż”, „Głos Ojca Pio” i „Różaniec” (Zelatorów proszę do zakrystii, aby go odebrali).

 

Wydział Teologiczny UŚ planuje otwarcie kolejnej edycji Studiów Podyplomowych Teologiczno-Katechetycznych oraz Studiów Podyplomowych Katechezy Przedszkolnej. Słuchaczami studiów mogą zostać nauczyciele wszystkich przedmiotów szkolnych, posiadający wykształcenie magisterskie wraz z przygotowaniem pedagogicznym. Studia zostaną uruchomione od semestru letniego, czyli od lutego 2020 r. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Wydziału Teologicznego UŚ (http://www.wtl.us.edu.pl/news.php), w sekretariacie studiów (tel. 32 3569056) lub u kierownika studiów ks. dr. hab. Romana Buchty, prof. UŚ (buchta@us.edu.pl; kom. 519 318 961).

Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej z Archidiecezjalną Komisją Muzyki Sakralnej zaprasza do udziału w IV kursie psałterzystów.  Zajęcia odbywać się będą w budynku Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach przez sześć sobót: 8, 15, 22, 29 lutego oraz 7, 14 marca 2020 r. w godz. 10–14. Wykłady i zajęcia muzyczne poprowadzą specjaliści z zakresu liturgiki, muzyki kościelnej oraz emisji głosu. W kursie mogą wziąć udział osoby (młodzież od 14 roku życia i dorośli) z predyspozycjami głosowymi umożliwiającymi dalsze kształcenie. Koszt udziału: 100 zł Zgłoszenia (należy podać: imię i nazwisko, wiek oraz nazwę parafii kierującej kandydata na kurs) prosimy kierować do Wydziału Duszpasterstwa: duszpasterstwo@katowicka.pl, najpóźniej do 31 stycznia 2020 r. Osoby niepełnoletnie powinny dodatkowo przedstawić pisemną zgodę rodziców na udział w zajęciach.

Co jest ważne w życiu parafii?

W życiu parafii niezmiernie ważne jest budowanie wspólnoty parafian. Nie ilość ludzi, ale więzi pomiędzy nimi tworzą żywą, otwartą na Boże
i ludzkie inicjatywy społeczność. Budowanie tej społeczności zaczyna się w rodzinie, a więzy rodzinne stają się modelem wzrastania parafii.
Wspólnota ludzi
Parafia to wspólnota ludzi, zjednoczona wokół Chrystusa i kapłana. To On ich gromadzi jak pasterz, budując wciąż swój Kościół
Relacja do Jezusa
Nie wystarczy najpiękniejsza świątynia, ale najważniejsza jest relacja w życiu do Mistrza, do Jezusa
Sakramenty i Ewangelia
Życie sakramentalne i głoszenie Słowa Bożego jest tym, co ożywia parafię, buduje ją i wytycza właściwe drogi rozwoju.

Parafia św. Marcina z Tours

Pierwsze wzmianki o kościele zbudowanym w tym miejscu pochodzą z roku 1326. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim, jednak w czasie swojej historii przeszedł wiele zmian. Został przebudowany w XVIII wieku, a na przełomie XIX i XX wieku podczas prac remontowych kościół powiększono o przylegającą do niego wieżę wycinając tylną ścianę.


Nasz kościół parafialny istnieje już ponad 550 lat, jest bowiem datowany według badań między rokiem 1464 a 1466.