Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia, informacje i zaproszenia Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 24.11.2019

Komentarz:  Uroczystością Jezusa Króla Wszechświata kończymy kolejny rok liturgiczny zwany także kościelnym. W tym czasie uczyliśmy się „Działać w mocy Ducha Świętego”. Dziś przedstawiciele wszystkich parafii naszej archidiecezji zgromadzeni wokół ks. arcybiskupa w katedrze Chrystusa Króla przyjmą program episkopatu na najbliższe trzy lata. Naszym zadaniem będzie odkryć na nowo dar Eucharystii. Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na archidiecezję. „Bóg zapłać”.

Dziś w czasie mszy św. popołudniowej o godz. 15.30 kończymy rekolekcje ewangelizacyjne dla dzieci przed I Komunią Św. i ich rodziców. Przeżyją skrutynium krzyża św. i ogłoszą Jezusa swoim osobistym Królem i Panem. Gratulujemy!

Ponieważ w tym roku ferie  rozpoczynają się w połowie stycznia, musimy odwiedziny  duszpasterskie rozpocząć jeszcze przed adwentem. I tak od poniedziałku będzie miała miejsce kolęda na ul. Wolności: najpierw numery nieparzyste od początku a potem parzyste od początku. Jej mieszkańcy zostali już o tym poinformowani. Cały plan kolędy zamieszczony jest na stronie  internetowej parafii i w gablotce.

W środę mszą św. o godz. 19.00 chcemy Bogu podziękować za kolejny kurs ALPHA i jego owoce. Uczestnicy kursu złożą świadectwo o tym, co im kurs dał. Zapraszam parafian, którzy rozważają możliwość wzięcia udziału w następnej edycji.

Za tydzień pierwsza niedziela adwentu. Zachęcamy do stworzenia w domu adwentowej dekoracji – jej częścią może być plansza, którą dzieci otrzymają w pierwszym dniu rorat. Roraty to msze sprawowane ku czci NMP, przynoszącej nam Jezusa. Na roraty zapraszamy nie tylko dzieci  ale również młodzież i dorosłych. Tematem roratnich rozważań będzie postać sługi bożego ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego. W „Małym Gościu” lampion roratni do poklejenia. p. Ryłko

W zakrystii do nabycia świece Caritasu w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” oraz kalendarz przedstawiający 12 drewnianych kościołów naszego regionu w kontekście roku eucharystycznego. Pomyślany jest jako cegiełka na renowację naszej świątyni.

Kandydatów do bierzmowania proszę po mszy o podejście przed ołtarz. Wraz z katechetą zapraszają oni pozostałych młodych na zabawę „andrzejkową” w najbliższą sobotę po mszy św. w domu katechetycznym.

Pary, które chcą w nowym roku zawrzeć sakrament małżeństwa niech to zgłoszą w kancelarii w najbliższym czasie w związku z nowymi zasadami przygotowań do ślubu wprowadzonymi przez Komisję Episkopatu Polski. Ich treść znajdziemy na stronie parafialnej.

Wczoraj KGW Ćwiklice świętowało 60 lecie istnienia. Jako parafia dołączamy się do wielu instytucji i składamy życzenia dalszych sukcesów. Ogłoszenia p. sołtys z Rudołtowic na odwrocie.

Członków Duszpasterskiej Rady Parafialnej zapraszam w sobotę 14 grudnia br. o godz. 17.00. W poniedziałek o godz. 12.00 w kościele msza pogrzebowa za śp. Ryszarda Galoch (lat79),  mieszkał przy ul. Wolności 105. „Wieczny odpoczynek” W przyszłym tygodniu 4 grudnia w środę czcimy św. Barbarę. Na mszę św. o godz. 9.00 zapraszamy panie noszące to piękne imię ale przede wszystkich górników czynnych i emerytowanych a także ich rodziny. Po mszy jak zwykle jest proponowane spotkanie przy golonku. Zapisy w zakrystii lub w kancelarii.

 

Co jest ważne w życiu parafii?

W życiu parafii niezmiernie ważne jest budowanie wspólnoty parafian. Nie ilość ludzi, ale więzi pomiędzy nimi tworzą żywą, otwartą na Boże
i ludzkie inicjatywy społeczność. Budowanie tej społeczności zaczyna się w rodzinie, a więzy rodzinne stają się modelem wzrastania parafii.
Wspólnota ludzi
Parafia to wspólnota ludzi, zjednoczona wokół Chrystusa i kapłana. To On ich gromadzi jak pasterz, budując wciąż swój Kościół
Relacja do Jezusa
Nie wystarczy najpiękniejsza świątynia, ale najważniejsza jest relacja w życiu do Mistrza, do Jezusa
Sakramenty i Ewangelia
Życie sakramentalne i głoszenie Słowa Bożego jest tym, co ożywia parafię, buduje ją i wytycza właściwe drogi rozwoju.

Parafia św. Marcina z Tours

Pierwsze wzmianki o kościele zbudowanym w tym miejscu pochodzą z roku 1326. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim, jednak w czasie swojej historii przeszedł wiele zmian. Został przebudowany w XVIII wieku, a na przełomie XIX i XX wieku podczas prac remontowych kościół powiększono o przylegającą do niego wieżę wycinając tylną ścianę.


Nasz kościół parafialny istnieje już ponad 550 lat, jest bowiem datowany według badań między rokiem 1464 a 1466.