Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia, informacje i zaproszenia na XXVI Niedzielę Zwykłą 29.09.2019

Ogłoszenia 29.09.2019

 

Komentarz:  Gromadzimy się w XXVI niedzielę zwykłą wokół naszego Pana Jezusa Chrystusa, który 

w przypowieści „O bogaczu i Łazarzu” przestrzega nas przed niewrażliwością na potrzeby ubogich. Zapatrzenie się w siebie i zamknięte serce na potrzebujących może nam zamknąć niebo. To niebo otwiera nam Maryja, dając nam swego Syna jako Zbawiciela. Ona uczy nas wrażliwości  na ich potrzeby. Przykładem jest nawiedzenie Elżbiety i Jej postawa w Kanie Galilejskiej. Przyjmując szkaplerz wchodzimy do Maryjnej Szkoły Miłości. O tym chce nam dziś powiedzieć nasz Gość kapucyn z Czernej O. Włodzimierza Tochmański. Witamy go serdecznie i życzymy mu owocnego posługiwania. Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby WŚSD w Katowicach. „Bóg zapłać!”

Rozpoczynamy miesiąc październik, w którym Matka Boża Fatimska zaprasza nas do odmawiania codziennie różańca św. Jest on streszczeniem Ewangelii, bo w całej prostocie formy  umożliwia przeżycie największych tajemnic chrześcijaństwa.  Będziemy go odmawiać po mszy św. Możemy go odmawiać indywidualnie, w rodzinie lub publicznie. Zachęcamy też do organizowania się na nabożeństwa różańcowe przy krzyżach i kapliczkach Matki Bożej.

Dzieci młodsze do klasy V p. wraz z p. katechetką zapraszamy w środy  a starsze dzieci w piątki.

W poniedziałek przypada wspomnienie św. Hieronima, kapłana i doktora Kościoła, który przetłumaczył całe Pismo Św. z greki na łacinę tzw. „wulgata”. To on powiedział „Kto nie zna Pisma św. nie zna Chrystusa. Zachęcamy do lektury Słowa Bożego i do jego rozważania. W każdą środę w salce pod probostwem będziemy czytać i rozważać Słowo Boże z najbliższej  niedzieli. Przyjdź!

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W pierwszy czwartek po mszy o 17.00 nabożeństwo za służbę ołtarza, kapłanów i o nowe powołania.

W pierwszy piątek o godz. 8.00 msza za czcicieli NSPJ i nabożeństwo przebłagalno – dziękczynne. Pół godziny wcześniej odśpiewamy „Godzinki o Męce Pana Jezusa”.

Od godz. 9.00 odwiedziny chorych z posługą sakramentalną.

Okazja do spowiedzi dla wszystkich a zwłaszcza dla uczniów SP od godz. 16.00.

Msza św. za dzieci po I komunii św. i wszystkie dzieci szkolne o godz. 17.00.

Młodzież od VIII klasy wzwyż zapraszamy do spowiedzi i spotkanie modlitewne o godz. 18.00.

W każdy piątek Pan Jezus czeka na każdego z nas w najświętszym sakramencie od 17.30 do 20.00.

W pierwszą sobotę miesiąca zapraszam czcicieli NMP na mszę św. o godz. 800. Pół godziny wcześniej odśpiewamy „Godzinki do Niepokalanego Serca NMP”. W tym dniu wspominamy też św. Faustynę Kowalską. Polecamy Jej będziemy budowę kościoła pod jej wezwaniem.

W sobotę w czasie mszy o godz. 15.00 sakrament chrztu przyjmą następujące dzieci: Maksymilian Nowak, Nadia Soloch i Michał Nowaczyk. Rodziców i chrzestnych tych dzieci zapraszamy na katechezę chrzcielną w poniedziałek o godz. 17.30.

W sobotę o godz. 16.00 msza św. w intencji żyjących i zmarłych czcicielek RR św. O.Pio. Pół godziny wcześniej odmawiają różaniec a po mszy spotykają się w kawiarence.

Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. przychodzą z rodzicami na godz. 15.00, aby poprowadzić modlitwę różańcową. Następnie wezmą udział we mszy św.

Co jest ważne w życiu parafii?

W życiu parafii niezmiernie ważne jest budowanie wspólnoty parafian. Nie ilość ludzi, ale więzi pomiędzy nimi tworzą żywą, otwartą na Boże
i ludzkie inicjatywy społeczność. Budowanie tej społeczności zaczyna się w rodzinie, a więzy rodzinne stają się modelem wzrastania parafii.
Wspólnota ludzi
Parafia to wspólnota ludzi, zjednoczona wokół Chrystusa i kapłana. To On ich gromadzi jak pasterz, budując wciąż swój Kościół
Relacja do Jezusa
Nie wystarczy najpiękniejsza świątynia, ale najważniejsza jest relacja w życiu do Mistrza, do Jezusa
Sakramenty i Ewangelia
Życie sakramentalne i głoszenie Słowa Bożego jest tym, co ożywia parafię, buduje ją i wytycza właściwe drogi rozwoju.

Parafia św. Marcina z Tours

Pierwsze wzmianki o kościele zbudowanym w tym miejscu pochodzą z roku 1326. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim, jednak w czasie swojej historii przeszedł wiele zmian. Został przebudowany w XVIII wieku, a na przełomie XIX i XX wieku podczas prac remontowych kościół powiększono o przylegającą do niego wieżę wycinając tylną ścianę.


Nasz kościół parafialny istnieje już ponad 550 lat, jest bowiem datowany według badań między rokiem 1464 a 1466.