Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ogłoszenia duszpasterskie

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU 29.11.2020

Wprowadzenie: Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny zwany też rokiem kościelnym od adwentu czyli czasu oczekiwania na święta Bożego Narodzenia i powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów. W czasie każdej mszy św. głosimy Jego śmierć, wyznajemy Jego zmartwychwstanie i oczekujemy Jego przyjścia w chwale. Czy wierzymy w to, że naprawdę przyjdzie, że może przyjść za naszego życia? List pasterski abpa Wiktora Skworca zachęci nas do wysiłku przeżywania Eucharystii w sposób pobożny,  pełny i czynny. Uczestnictwo we mszy św. musi prowadzić do nawrócenia i przemiany.

Co w tym adwencie powinienem zmienić u siebie?

Pierwsza niedziela adwentu jest niedzielą trzeźwości. Na bocznym  ołtarzu leży Księga Trzeźwości. Zadeklaruj abstynencję na czas tych niespełna czterech tygodni i ofiaruj ją za zniewolonego brata czy siostrę.

Adwent kojarzy się nam z roratami. Niestety aktualna sytuacja epidemiologiczna uniemożliwia przeprowadzenie w parafiach Rorat w zwyczajnej formie.  Roraty – prowadzone będą w oparciu o materiały z Małego Gościa. Zaplanowano dwie transmisje online Mszy roratniej (z parafii św. Rodziny w Piekarach Śląskich o godz. 6.45 oraz z parafii św. Bartłomieja w Bieruniu o godz. 18.00). Linki do tych transmisji znajdują się na stronie holyweek.pl. Niech się zgłoszą do zakrystii rodzice uczniów klas III i młodszych, aby odebrać komplety obrazków roratnich. Tym razem to wy będziecie je przekazywać każdego dnia dziecku. 

W poniedziałek obchodzimy święto św. Andrzeja, apostoła. O godz. 19.00 medytacja biblijna perykopy ewangelicznej z następnej niedzieli metodą "lectio divina".

W pierwszy czwartek miesiąca pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, siostrach zakonnych i misjonarzach.

W pierwszy piątek o godz. 8.00 msza za czicicieli NSPJ i nabożeństwo przebłagalno - dziękczynne. W tym dniu obchodzimy święto św. Barbary, patronki górników. za nich, za ich rodziny i panie noszące to piękne imię msza św. o godz. 10.00. Ks. abp udziela dyspensy od pokarmów mięsnych.

W pierwszą sobotę o godz. 8.00 msza na przebłaganie za zniewagi wyrządzone  Niepokalanemu Serca NMP poprzedzona "Godzinkami".

Rozpocznijmy adwent od spowiedzi św. Okazja codzienie pół godziny przed mszą św.

Osoby chore i starsze korzystające pozostające w domu z powodu pandemii mogą prosić telefonicznie o spowiedź świętą lub rozmowę z kapłanem.

W przyszłą niedzielę obchodzimy wspomnienie św. Mikołaja, biskupa. Pamiętajmy o tym,

aby go naśladować w czynieniu bezinteresownego dobra, zwłaszcza dzieciom i ubogim.

Do kosza pod dekoracją adwentową możemy przynosić produkty żywnościowe, mało używane ubrania, zabaki, środki higieny i inne praktyczne rzeczy, które przekażemy ubogim rodzinom.

Wciąż przyjmujemy intencje mszy przez maila: cwiklice@katowicka.pl lub na kartckach,

które mozemy wrzucić do urny w kościele lub do skrzynki na listy na probostwie. Obok

intencji proszę zamieścić przybliżoną datę oraz swoje dane łącznie z numerem telefonu, abym mógł potwierdzić przyjęcie intencji.

W miesiącu grudniu odpowiedzialność za czystość świątyni podejmują parafianie mieszkający przy ulicy: Sosnkowskiego i Strzelców Podhalańskich. Przy okazji dziękuję Firmie "Nowak - Partkiety" za wycyklinowanie podłogi.

Do nabycia "GN", "Mały Gość", "Kalendarz na rok 2021" poświęcony również mszy

i kapłaństwu, świece "Wigilijne Dzieło Popmocy Dzieciom".

PRZEŻYWANIE ADWENTU

Autorzy internetowej platformy holyweek.pl, wykorzystując materiały przygotowane przez redakcję Małego Gościa Niedzielnego, proponują projekt pt. Rodzinne Boże Narodzenie. Umożliwia on w wersji online właściwe przygotowanie się i przeżycie okresu Adwentu oraz świąt Bożego Narodzenia. Przygotowane materiały będą prowadziły zaangażowane osoby (dzieci, ich rodziców) od monitorów komputerów do realizowania aktywności zadawanych przez autorów Platformy. Holyweek.pl skierowany jest do całych rodzin i zawiera w sobie cztery moduły:

Roraty – prowadzone w oparciu o materiały z Małego Gościa Niedzielnego. Zaplanowano dwie transmisje online Mszy roratniej (z parafii św. Rodziny w Piekarach Śląskich o godz. 6.45 oraz z parafii św. Bartłomieja w Bieruniu o godz. 18.00). Linki do tych transmisji znajdują się na stronie holyweek.pl. Nauki roratnie będą również udostępniane w formie audiowizualnych audycji. Platforma holyweek.pl umożliwi dzieciom dostęp do roratnich obrazków w wersji elektronicznej za pośrednictwem czterocyfrowych kodów, które będzie można znaleźć w poszczególnych modułach. Obrazki będą pobierane z wirtualnych skrzynek.

Kalendarz adwentowy – zawiera aktywizacje rodzinne na każdy dzień, które zostały przygotowane przez Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza z Rudy Śląskiej.

Miernik światła – zawiera szereg charytatywnych inicjatyw oraz materiałów audiowizualnych dotyczących przeżywania Adwentu i Bożego Narodzenia przez poszczególne rodziny oraz skrzynkę modlitewnych intencji.

Zakładka świąteczna – zawiera materiały wyjaśniające symbolikę Adwentu oraz Bożego Narodzenia. W ramach projektu odbędą się konkursy z ciekawymi nagrodami. Głównymi nagrodami są: rodzinny weekend w ośrodku spotkań i formacji w Brennej ufundowany przez Ksiądz Arcybiskup Wiktor, laptop ufundowany przez Instytut Gość Media oraz rodzinny pakiet gier, płyt i książek ufundowany przez księgarnia św. Jacka.

Jedno z roratnich zadań będzie polegało na podjęciu uczynku miłosierdzia wobec potrzebujących; stosownymi produktami można będzie wypełnić papierową torbę „Ambasador Miłosierdzia”. Idea ta towarzyszyła koncertom „Betlejem w Spodku”. Torby zostaną przekazane do parafii przez Księży wicedziekanów. Istnieje możliwość zamówienia większej ilości toreb: rekolekcje@holyweek.pl.

Co jest ważne w życiu parafii?

W życiu parafii niezmiernie ważne jest budowanie wspólnoty parafian. Nie ilość ludzi, ale więzi pomiędzy nimi tworzą żywą, otwartą na Boże
i ludzkie inicjatywy społeczność. Budowanie tej społeczności zaczyna się w rodzinie, a więzy rodzinne stają się modelem wzrastania parafii.
Wspólnota ludzi
Parafia to wspólnota ludzi, zjednoczona wokół Chrystusa i kapłana. To On ich gromadzi jak pasterz, budując wciąż swój Kościół
Relacja do Jezusa
Nie wystarczy najpiękniejsza świątynia, ale najważniejsza jest relacja w życiu do Mistrza, do Jezusa
Sakramenty i Ewangelia
Życie sakramentalne i głoszenie Słowa Bożego jest tym, co ożywia parafię, buduje ją i wytycza właściwe drogi rozwoju.

Parafia św. Marcina z Tours

Pierwsze wzmianki o kościele zbudowanym w tym miejscu pochodzą z roku 1326. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim, jednak w czasie swojej historii przeszedł wiele zmian. Został przebudowany w XVIII wieku, a na przełomie XIX i XX wieku podczas prac remontowych kościół powiększono o przylegającą do niego wieżę wycinając tylną ścianę.


Nasz kościół parafialny istnieje już ponad 550 lat, jest bowiem datowany według badań między rokiem 1464 a 1466.